You choose, we deliver
If you are interested in this story, you might be interested in others from The Journal Gazette. Go to www.journalgazette.net/newsletter and pick the subjects you care most about. We'll deliver your customized daily news report at 3 a.m. Fort Wayne time, right to your email.

High Schools

  • 5 to watch
    It was another down year for northeast Indiana in 2013, with no teams advancing to the state finals for a second straight season.
  • New Haven replaces mentor with assistant
    Bruce Stephens really didn’t start seriously considering being a head coach until June when his mentor and boss for almost two decades, Al Gooden, left New Haven to become the new boys basketball coach at Lawrence Central.
  • Homestead star picked for national U17 team
    There’s good news for Homestead’s Caleb Swanigan and possibly more good news.The senior boys basketball standout made the USA Basketball U17 team, it was announced Tuesday.
Advertisement
High schools

Eagles capture golf sectional

Columbia City bested the host team and won the Warsaw Sectional at Rozella Ford Golf Course with a 299 on Friday, led by Tyler Green’s 1-under 69.

The Eagles advanced to Thursday’s regional at Stonehenge Golf Club along with Warsaw, which shot a 308, and Culver Academy, which had a 310.

Columbia City got 75s from Spencer Klimek and Cameron Slavich, while Trent Murphy added an 80.

Warsaw was paced by Will Petro’s 73. Jonny Hollar had a 74, Brandon Eckert had a 78, and Ryan Cultice and Michael Jensen had 83s.

Wawasee finished fourth with a 315 and missed advancing by five strokes, though Jeffrey Moore’s 75 was good enough to move him on individually.

EAST NOBLE: At Noble Hawk, Leo finished with a four-stroke lead to take the sectional title 304-308 over the hosts.

The Lions advance to the Warsaw Regional along with East Noble and Carroll.

The Lions were led by Nate Morris’ 72. Kent Kimura and Chandler Reinking each shot 77, Ashby Drummond 78 and Adam Freeby 81.

East Noble’s Michael Sharp took the top spot individually with a 69. Evan Hart shot 78, Andrew Kretler 80, Jesse Kitchen 81 and Aaron Beard 88.

Carroll finished third with 317 led by Garrett Leeper’s 75.

Angola’s Eric Ruff, Churubusco’s Beau Barkley and Northrop’s Michael Ankenbruck advanced without a team.

NORWELL: At Timber Ridge, Oak Hill won the sectional title with a 321. Marion (333) and Bellmont (337) rounded out the top three, advancing to Thursday’s Muncie Central Regional at The Players Club.

Bellmont was led by Sterling Price’s 79.

South Adams’ Cal Clouser won a playoff hole for second place over Jay County’s Evan Mathias and advanced to regionals individually as South Adams finished sixth (360).

Basketball

JUNIOR ALL-STARS: At Lexington, Kentucky, the Indiana boys defeated Kentucky 127-104. East Chicago’s Hyron Edwards led Indiana with 20 points and six rebounds.

The Indiana girls defeated Kentucky 98-67. Canterbury’s Darby Maggard scored 13, and Homestead’s Josie Fisher scored 11, going 2 for 2 on 3-pointers.

Advertisement